House Rabbits – How Much Does A Bunny Cost?

Every new family member, be it furry or not, will increase the monthly expenses of the household. Before getting any pet it is a good idea to do the math and figure out if you can afford to support it. Here’s what our 2 bunnies cost, so you get an idea what to expect if you are thinking of adopting a rabbit or can compare your own expenses if you already have one (or more).

Fresh basil for pet rabbits.

Fresh basil at $2.99 each lasts for about 4-5 days.

Recurring Expenses

Food
Bunny and Bailey eat approximately 2-3 cups of fresh vegetables every day. To make sure they get the best out there, we try to buy organic vegetables for them, but it’s not always possible. Either way, this adds up to about $15-20 per week. If fennel is out of season, it might even be $25. They also receive unlimited amounts of hay (2 different kinds), which costs us about $40 every 2-3 months. I’d also add another $10 per month for healthy treats, such as tree sticks, flower petals, dried food mixes, and more. Interestingly, adding Bailey to the family did not double the rabbit food costs.
Total Food: $90-110 per month.

Bedding
We go through 1 (large) package of Critter Care/Carefresh every 4-6 weeks. This isn’t the cheapest, but also not the most expensive option. Prices will vary based on the kind of litter/bedding you use.
Total Bedding: $15 per month

Vet
Rabbits, just like humans, are supposed to go to regular check-ups. If the bunnies are healthy, the yearly exam costs us $45 each in North Carolina. There is always at least one additional occasion that requires a visit to the vet, which adds another $85 each. We also get flea medication (just in case, since we take them outside regularly). Rabbits can get sick very suddenly, though, and it’s a good idea to have a few hundred dollars saved in case of an emergency.
Total Vet: $160+ per year per rabbit

Toys
Even though there are some toys that can be used over and over again, it is important to keep our rabbits entertained, challenged, and too busy to attack furniture. Therefore, I will add another $15 a month for entertainment.
Entertainment: $15 per month

Total Average Monthly Expense: approximately $135+

One-Time Expenses

Health/Cleanliness
Rabbits need nail clippers, a brush/comb, and a litter box. Prices for the litter box range from $5 for a simple plastic one to $50 for a nice wooden one. Both male and female rabbits should get fixed for health and wellness reasons, which can range anywhere from $35 to $300, depending on your location. We paid about $120 for Bunny and Bailey was already spayed when we got her.

DIY Wooden Rabbit Castle

Bunny’s current castle made out of wood and felt (to prevent slipping).

Living
If you want your rabbit to be confined, a cage will probably be the biggest one-time expense. Most cages found in pet stores are way too small and should only be used in combination with extensive free-time or an enclosed space surrounding it. Large cages/Playpens start at $80 and come as expensive as you like. Since everyone needs things to call their own, you may want to get rabbit-friendly furniture, such as wooden houses, ramps, and tunnels. These can be made out of cardboard, too, so the expense is really based on what you choose. We built a “castle” out of wood, which cost about $50 and a lot of frustration, but was worth it. We still have it 2 years later. Rabbits also need a bowl for water and food. Add a nice cotton towel to your stash to make your bun extra happy.

Make sure you bunny-proof your house, which includes hiding all cables, because otherwise you will need to add a nice chunk of money to the budget for replacement of cables. And they always go for the expensive ones.

Optional
If you have a backyard that is not fenced in then you may want to consider a playpen, fence, or other means to let your bun roam outside.

Before publishing this article, we asked around on facebook and it seems that costs vary greatly based on location, diet, and other variables. However, the overall recurring costs seem to be around $110 a month for 1-2 rabbits assuming there are no major health issues.

Like this? Feel free to share.
Pin on PinterestShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrShare on RedditShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page
Author: Bunny Approved

6 Comments

  1. Kristina Driskill
    Kristina Driskill On July 20, 2014 at 5:18 pm

    Hi!

    This is a wonderful article!

    Have you written an article specifically on the costs of surgery as well? I know this cost can also depend on location. It would be great to educate people about the fact that they have to choose a rabbit vet and not necessarily the same vet to which a dog/cat would go and that surgery can easily cost over $1000 depending on the issue. I know I could have bought a car with what I spent on my bun once he got sick… :/
    While I certainly don’t want to discourage people from owning a rabbit because it is wonderful, I had no idea how much surgery would cost when I got my rabbit. I am very thankful that I was able to afford it, but my experience as a volunteer with the rabbit shelter here is that people are typically unaware of the potential cost, delay treatment, and then bring the bunny to a shelter and surrender him/her because they cannot afford the bun’s medical care. This is a horrible financial burden for the rabbit shelters, who must take the rabbit in immediately to the vet. I don’t think many people take this into account, and while many rabbits stay healthy throughout their lives, so many of them develop some sort of pesky tooth, abscess, or intestinal problems after 5+ years.

    Perhaps you’ve already posted about this in the past. This wonderful article just reminded me of my own ignorance when I first got a bunny long ago. I wish Bunny Approved had been around back then! Thank you for all of your work!

    • Bunny Approved
      Bunny Approved On July 23, 2014 at 8:10 am

      Hello Kristina! Thank you for your comment; glad you like the article! That is a good suggestion. I wonder how open vets would be to discussing their prices, though. It probably fluctuates a lot, too. I will look into it! At least those people don’t just dump their sick rabbits… But yes, that sounds like a terrible burden to shelters!

      • Kristina Driskill
        Kristina Driskill On July 28, 2014 at 12:31 pm

        Perhaps bunny owners will share their costs with you? I would be happy to tell you what I’ve paid for procedures in Los Angeles.

        • Hope
          Hope On November 21, 2014 at 4:06 pm

          I’d be quite happy to share my vet costs from rural Montana, if needed!

  2. carina
    carina On December 5, 2015 at 5:03 pm

    I respectfully disagree with this whole article. I have 2 rabbits and they each separately cost 20 dollars a month, so i don’t know how you got to 135 dollars a month.

    • Bunny Approved
      Bunny Approved On December 5, 2015 at 7:25 pm

      Maybe you live in a cheaper area or have access to cheaper/free produce and hay that we have to pay for. Or maybe your rabbits have a different diet – so many factors play a role.

Leave a Reply